Dikey Geçiş Sınavı (DGS)

–   Dikey Geçiş Konu Anlatımlı Kitabı,

–   Dikey Geçiş Soru Bankası,

–   Sözel ve Sayısal Yaprak Testleri,

–   Dönem boyunca 52 adet deneme sınavı, 45 adet tarama sınavı yapılmaktadır.

DGS Hakkında Bilgi

Dikey Önlisans mezunlarının katılabildiği 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. DGS = Dikey Geçiş Sınavı.

Dikey geçiş sınavına kimler başvurabilir?

Yüksek öğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksek okulları ve Açıköğretim önlisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup ta staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmemiş olan adaylarda başvurabilirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylarda DGS’ye başvurabilirler.

Açıköğretim ve meslek yüksek okullarının önlisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki Açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri GEREKMEMEKTEDİR. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki Açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler.

Açıköğretim dahil öğretim süresi 4 ve daha fazla yıl olan programlardan önlisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Dikey Geçiş Sınavındaki soruların içeriği ve dağılımı nedir? Saat kaçta başlar ve ne kadar sürer?

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. 60 sayısal ve 60 sözel olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. YGS-LYS ile benzerlik göstermez .Sınav saat 9:30 da başlayacak ve süre  (140 dakika ) olacaktır.

Puan hesaplaması nasıldır, kaç net ile istediğim bölüme girebilirim?

Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur. Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz AÖBP’niz ( AÖBP: Açılımı Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanıdır) ile orantılıdır. O yüzden şu kadar net yaparsanız şu bölüme girersiniz demek yanlış olur. Zaten hedefinizin de 80de 80 olması gerekmektedir. Bu yarışta bir soru bile çok önemlidir .O yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkan yoktur çünkü yukarıda da yazıldığı gibi soru dağılımı her sene değişebilir.